طرح تازه جمع‌آوري ماهواره‌ها در تهران

گزارش «اعتماد» از طرح تازه جمع‌آوري ماهواره‌ها در تهران

سهیل سراییان

مرحله تازه جمع‌آوری ماهواره از پشت بام‌ها در پایتخت مجددا آغاز شد، یک هفته از آغاز این طرح می‌گذرد و علاوه بر ورود نیروهای پلیس با حکم قضایی به خانه‌ها، نامه‌یی به روسای ساختمان‌ها از طرف پلیس امنیت عمومی ارسال شده است، در این نامه نوشته شده «به اطلاع می‌رساند در راستای طرح جمع‌آوری تجهیزات ماهواره‌یی از سطح شهر تهران بزرگ، حسب ابلاغ پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ و پیرو دستور مقام محترم قضایی به کلیه ساکنین محترم در ساختمان ابلاغ می‌گردد که ظرف مدت ۴۸ ساعت نسبت به جمع‌آوری داوطلبانه تجهیزات ماهواره در مشاعات، محل‌های عمومی ساختمان اقدام، در غیر این صورت نسبت به جمع‌آوری آن و برخورد کیفری با استفاده‌کنندگان از آن اقدام خواهد شد.» این طرح طی روزهای اخیر با جدیت ازسوی ماموران پلیس آغازشده و همچنان نیز در مناطق مختلف شهر به خصوص شمال، شمال غرب، شمال شرق وغرب ادامه دارد. «اعتماد» برای روشن شدن هر چه بیشتر موضوع علاوه بر حضور در مناطق مختلف تهران و با پرس و جو از شهروندان درباره شروع طرح جمع‌آوری ماهواره، درخواست مصاحبه با مسوولان پلیس امنیت عمومی ارسال کرد که نهایتا از آن‌ها پاسخی دریافت نکرد.

نامه به روسای ساختمان‌ها برای جمع‌آوری ماهواره

مرد ساکن خیابان سعادت‌آباد می‌گوید: «نامه‌یی از سمت پلیس به ساختمان نرسیده فقط هر چند وقت یک‌بار نیروی انتظامی با حکم به پشت بام می‌آید و ماهواره‌ها را جمع می‌کند، البته چند ماهی می‌شد که از این اتفاق‌ها نیفتاده بود اما هفته گذشته دوباره ماموران آمدند.» اهالی ساختمان‌های این منطقه در هفته گذشته به صورت اتفاقی شاهد این ماجرا بوده‌اند. اما این ماجرا در سمت شرق تهران به گونه‌یی دیگر در حال پیگیری است، مرد ساکن خیابان رسالت می‌گوید: «چند روز پیش نامه‌یی از سمت رییس پلیس امنیت عمومی برای ساختمان ارسال شد که در این نامه به اهالی هشدار داده شده بود که اگر طی ۴۸ ساعت خود اهالی ماهواره‌هایشان را تحویل دهند دیگر ماموران به ساختمان نمی‌آیند و اگر این اتفاق نیفتد عواقب کیفری خواهد داشت، حال رییس ساختمان باید سراغ هر واحدی برود تا ماهواره‌شان را از او بگیرد، این مساله موجب درگیری میان خود اهالی ساختمان می‌شودو اصلا شرایط خوبی نیست.» این موضوع همواره از بحث‌هایی بوده است که در میان مسوولان باعث به وجود آمدن اختلاف نظرهایی شده است، رییس‌جمهور کشورمان چندین بار از جمع‌آوری ماهواره‌ها انتقاد کرده است. روحانی سال گذشته و در سفر به نیویورک، در پاسخ به این پرسش که آیا در ایران ماهواره ممنوع است؟ گفته بود: «در ایران همه به راحتی به شبکه‌های ماهواره دسترسی دارند و حتی روی پشت‌بام‌های هر روستایی آنتن ماهواره می‌بینید. روحانی در تازه‌ترین اظهارنظر خود در خصوص ماهواره‌ها نیز گفت: در پشت بام‌ها و بالکن‌ها با ماهواره مبارزه کردیم اما تاثیری نداشت؛ نه ایمان مردم پر زد و نه هویت مردم از دست رفت.» وی همچنین با بی‌اثر دانستن جمع‌آوری چندباره دیش‌های ماهواره‌یی از روی پشت‌بام خانه‌ها گفته بود: «مساله مهم‌تر مساله حریم خصوصی است. حریم خصوصی بسیار مهم است. من تعجب می‌کنم. نیروی انتظامی توسط رسانه‌یی اعلام کرده بود که با راپل می‌توانیم روی پشت بام برویم، چون خصوصی نیست و مجموعه؟؟ آپارتمان است. من واقعا دچار حیرت شدم زیرا اگر پشت بام فضای مشاع است، برای صاحبان آپارتمان است، نه برای نیروهای انتظامی.» در ادامه پیگیری‌های اعتماد، خانم ساکن خیابان تجریش در این باره گفت: «چند ماه پیش یک‌بار ماموران آمدند و ماهواره‌ها را جمع کردند اما در این یک هفته خبری از کسی نبوده است اما در این چند باری که این اتفاق افتاده است معمولا با حکم قضایی وارد خانه می‌شدند و دیش‌ها را جمع می‌کردند.» مرد ساکن خیابان سید‌خندان نیز می‌گوید: «نزدیک به سه هفته پیش ماموران به یکی از ساختمان‌های این کوچه آمدند و ماهواره‌ها را جمع کردند اما این کار همیشه باعث رعب و وحشت میان مردم می‌شود، با یک ماهواره مگر قرار است چه اتفاقی بیفتد، با وجود این همه تکنولوژی در ایران دیگر جلوی ماهواره را گرفتن کار منطقی به نظر نمی‌رسد.»

 

جمع‌آوری ماهواره در غرب تهران بیشتر است

 به نظر می‌رسد که موج جمع‌آوری ماهواره بیشتر در غرب تهران است اما دلیل روشنی ندارد. براساس گزارش ایرنا نیروی انتظامی چهارشنبه پنجم شهریور با ورود به برج‌های تعاونی‌های هفت گانه کارکنان نهاد‌های مختلف دولتی در منطقه بهرود سعادت آباد اقدام به جمع‌آوری دوباره بشقاب‌های ماهواره از این واحد‌ها کرد. به نقل از نگهبانی ساختمان تیسفون واقع در خیابان شهید صبحی منطقه بهرود، نیروهای پلیس با در اختیار داشتن حکم قضایی از نگهبان ساختمان درخواست می‌کنند که برای جمع‌آوری بشقاب‌ها به پشت بام راهنمایی شوند. این چندمین بار است که نیروهای انتظامی برای جمع‌آوری بشقاب‌های ماهواره‌یی وارد برج‌های سعادت آباد می‌شوند. خانم ساکن خیابان مطهری درباره جمع‌آوری ماهواره‌ها گفت: «حدود یک ماه پیش بود که آمدند و دیش‌ها را بردند چند روزی است که می‌گویند به ساختمان‌ها نامه فرستاده‌اند و گفتند که خودتان ماهواره را تحویل دهید، مردم اگر از سمت صدا و سیمای خودشان برنامه‌ها و اخبار خوب دریافت کنند هیچ‌وقت سمت ماهواره نمی‌روند و برنامه‌های شبکه خودشان را نگاه می‌کنند. این ساختمان‌هایی که نامه برایشان آمده دچار اختلاف خواهند شد زیرا کسی دیش ماهواره‌اش را به رییس ساختمان نمی‌دهد.» به گفته یکی از شاهدان عینی محله شهرک قدس، ماموران دو روز پیش با حکم قضایی وارد ساختمان‌ها می‌شدند و اقدام به جمع‌آوری دیش‌ها می‌کردند، این شاهد عینی به «اعتماد» گفت: «صبح بود که ماموران آمدند و معمولا آن موقع از صبح این خیابان و کوچه‌ها خلوت است و با سرعت زیادی این دیش‌ها را جمع کردند و رفتند، آن‌ها برای ورود به ساختمان‌ها حکم قضایی داشتند.»

 

سیاست جمع‌آوری چه اندازه موثر بوده است؟

 در همین راستا علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خرداد ماه در اظهارنظری درباره ماهواره گفته بود: «ما الان چقدر از شبکه‌های ماهواره‌یی استفاده می‌کنیم؟ شیعیان در نقاط مختلف دنیا هر کدام یک ماهواره اجاره کرده‌اند و همه حرف‌هایشان را می‌زنند. زمانی ما نمی‌توانستیم حتی یک کتاب را به عربستان بفرستیم. الان می‌توانیم از طریق ماهواره و اینترنت حرف‌هایمان را منتقل کنیم. اما به جای استفاده از امکانات آن‌ها را محدود می‌کنیم تا دیگران هم از آن‌ها استفاده نکنند. در حال حاضر امریکایی‌ها مشغول نصب ۱۴ ماهواره در ارتفاع پایین‌تر از ۱۰۰۰ کیلومتر هستند. بعد از آن شما راحت می‌توانید با موبایل‌هایتان شبکه‌های ماهواره‌یی را در کوچه و خیابان ببینید. ما به جای اینکه فکر کنیم چگونه بهترین استفاده را از این امکانات ببریم فکر می‌کنیم چطور رویش پارازیت بیندازیم که دیگران هم نتوانند از آن‌ها استفاده کنند. باید این ذهنیت اصلاح شود وگرنه با این فکر‌ها فرهنگ رشد نمی‌کند.» زمانی که در سال ۱۳۷۳، قانون منع استفاده از ماهواره تصویب شد، در تبصره ماده ۲ آن مقرر شده بود: «مهلت جمع‌آوری تجهیزات موجود دریافت از ماهواره از تاریخ تصویب این قانون یک ماه است» و اینک بعد از ۲۰ سال، آن یک ماه تمام نشده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s