ضرب و شتم شهروند انگلیسی توسط «گشت ارشاد» عربستانی: دخالت دیپلماتیک سفارت بریتانیا در حادثه

یک پلیس مذهبی یا همان «گشت ارشاد»عربستان یک شهروند انگلیسی را مورد حمله شدید فیزیکی قرار داده است و حالا این مسیله دارد کم کم به یک معضل دیپلماتیک برای ریاض بدل میشود.
در ویدئویی که در این زمینه از سوی شهروند-خبرنگاران در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، در پارکینگ یک مرکز خرید در عربستان سعودی گرفته شده است. در این ویدئو دیده میشود که «گشت ارشاد»عربستانی به پیتر هوارت حمله میکند و همسر عربستانی او خود را بین او و همسرش قرار میدهد تا مانع کتک خوردن او شود که مرد انگلیسی نیز در ادامه میگوید این همسر من است تو چه طور جرات میکنی؟ به گفته شاهدان عینی، پلیس مذهبی عربستان سعی داشته است مرد انگلیسی را از صفی که مخصوص زن ها بوده خارج کند که با مقاومت شهروند بریتانیایی مواجه میشود.
این دست برخوردهای خشن پلیس مذهبی عربستان بسیار مسبوق به سابقه است و هر از چند گاهی ویدئو و یا تصویری از برخوردهای خشن این گروه ها که به «امر به معروف و نهی از منکر»مردم در خیابان میپردازند منتشر میشود.
واکنش ها به این برخورد خشن مامور عربستانی کار را به جایی رساند که مقامات عربستانی در واکنش عنوان کرده اند مامور خاطی را از بخش ماموریت خیابانی به بخش اداری منتقل کرده اند و در این زمینه تحقیقات بیشتری صورت خواهند داد.

پیتر هوارت در این زمینه عنوان کرده است:

ما در حال خرید بودیم، وقتی میخواستیم خرید خود را حساب کنیم به ناگهان سه مرد وارد فروشگاه شدند و از ما خواستند که به صفی که مخصوص خانواده ها بود برویم، ما دقیقا مقابل صندوق بودیم و نوبت پرداختمان رسیده بود اما آن سه مرد اجازه نمیدادند ما پرداخت کنیم و برویم و مدام ما را اذیت میکردند من از آنها خواستم که ما را رها کنند اما این درخواست من اثری نداشت.
صندوقدار خواست دخالت کند و برای آنها توضیح دهد که ما میتوانیم خرید خود را همانجا حساب کنیم حتی ماموران امنیتی مرکز خرید هم خواستند پا در میانی کنند اما پلیس مذهبی اساسا توجهی به مسیله نکرد. آنها به من حمله کردند و به همسر من نیز توهین کردند.
آنها سپس ما را تا پارکینگ مرکز خرید دنبال کردند من از همسرم خواستم سریع به داخل ماشین برود و در آن قفل کند و خودم هم خرید ها را داخل صندوق عقب گذاشتم، متوجه شدم که یکی از افراد در حال فیلمبرداری از پلاک خودروی من است من هم تصمیم گرفتم از آنها عکس بگیرم تا بعدا بتوان از آنها شکایت و شناسایی کرد.
ناگهان هر سه مرد به سمت من حمله آوردند من را روی زمین انداختند و تلاش میکردند که موبایلم را از دست من بگیرند آنها مرتب با لگد به سر و صورت من میزدند.
همسرم با دیدن این صحنه خود ش را به من رساند تا من را از روی زمین بلند کند و همانطور که در ویدئو مشخص است یکی از آنها روی کاپوت ماشین رفت و خود ش را روی من پرت کرد.
ما به پلیس خبر دادیم و آنها به صحنه آمدند اما نمیخواستند در این مسیله دخالت کنند در نتیجه ما از سفارت انگلیس درخواست کردیم در این موضوع دخالت کند.
پس از چند دقیقه یک خودروی متعلق به سفارت به محل آمد و ما را تا خانه اسکورت کرد. پس فردا از آنها در پلیس شکایت کردیم.

ناظران ما در عربستان سعودی در گفتگو با ناظران عنوان میکنند بعید میدانند که عربستان قصد محاکمه و تنبه ماموران را داشته باشد و تاکنون نیز هرگونه اقدام قضایی علیه «گشت ارشادهای عربستان»تقریبا بی نتیجه و بی فایده بوده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s